Jdi na obsah Jdi na menu
 


11 Modlhof (Mottlhof)

 Modlhof

(před válkou č.p. 32, staré číslování č.29 Modlhof, 26, 27, 28, 30 Innhaus)

Usedlost dnes již nestojí. Zbyla tam zarostlá hromada kamení...               Stála kousek pod penzionem Jana (Pohádka). 

 

ii.jpg

(z přepisu kroniky M. Ernsta)

 

    Usedlost byla známá už před třicetiletou válkou pod názvem „Farber Simony“ (barvíř Simon). V r. 1630 usedlost vlastní Sebastian Weinfurter, pak v r. 1654 Martin W. Později ke konci války byl statek opuštěn a v r.1666 je zapsán majitelem Simon Weinfurter. Byl to dlouhá léta rychtář rychty Eisenstrass a vážený člověk. Dále dvůr vlastnil Hans W. (1700) a později jeho syn Simon W., který byl rovněž rychtářem.

 

ff.jpg

Rok 1959 (www.kontaminace.cenia.cz)

  Dalším majitelem byl Filip W. (od 1752), který statek tak zadlužil, že ho musel prodat a majitelem se v r. 1771 stal Josef Oberhofer. Byl to potomek Leonarda Oberhofera, který kdysi vlastnil pár let Bartlmichlgütl a Pflanzerhof a pak se odstěhoval do Hamrů. Teď se jeho rod vrátil po sto letech zpět na Frischwinkl.

 

jj.jpg

(z alba p. Lotte Guggeis)

  Další majitel Venzl O. (1779) byl prý známým a úspěšným chovem krásných koní. Dále byl majitelem Josef O. (1813) a později Adam Oberhofer, který byl rovněž rychtářem a později i starostou Eisenstrssu.

  Tento statek byl zřejmě tou pravou opravdovou králováckou usedlostí. Jedním z posledních představitelů „starých králováckých časů“ byl Karl Oberhofer (zemřel 1928). Byl známý svérázným vzhledem – dlouhými světlými vousy, koženými kalhotami, kloboukem a vestou s dvaceti stříbrnými knoflíky. Jeho výřečnost a vypráskané vtípky tu prý zlidověly (je to ten fousatý dědek na fotografii na voze). (z přepisu kroniky M. Ernsta)

 

hh.jpg

Franziska a Peter Wastl (z přepisu kroniky M. Ernsta)

   Usedlost pak v r. 1918 převzala jeho dcera Franziska a její muž Peter Wastl. Zachovala se jejich fotografie, což je věc víceméně výjimečná. Fraziska zemřela v roce 1929 ve 39 letech. Peter Wastl byl se zbytkem rodiny po válce odsunut a zemřel v roce 1971 v Německém Illersheimu. Měli asi pět dcer, mimo jiné Annu (1919) a Marii (1921).

 

gg.jpg

Obyvatelé Modlhofu (obrázek z hrobu na hojsovském hřbitově),nahoře uprostřed Franziska, dole vpravo patrně Karl Oberhofer, v uniformě patrně Franz, nebo Karl O.- padlí v 1.sv.válce.

Petr Wastl měl psa se známkou č.34934 a platil za něj v roce 1939 poplatek 3,-Kč. A také měl v roce 1939 3 koně (více - 4 koně - měli už jen v pivovaře), 28 ks hovězího dobytka, 4 ovce, dvě prasata kozu, dvacet slepic a 4 husy. Byl to tedy z tohoto hlediska třetí nejbohatší statek v údolí. Na tomto místě je na poválečné mapě zaznamenán ovčín – Státní statky.

 

dd.jpg

                                 Dnešní Hotel Jana (Pohádka)

 (°°°°°°Příloha č. 53: Hotel Fanda, Jana, Poustevník°°°°°°)

http://www.frischwinkl.estranky.cz/clanky/53-hotely-na-brcalniku---fanda--jana--poustevnik/

 

 

cc.jpg

         Tyhle chaloupky stály někde v blízkosti (z přepisu kroniky M. Ernsta)

   V roce 1924 předává Karl Oberhofer majetek dceři

aa.jpg

aaa.jpgbb.jpg

                              Část dokumentu (archiv klatovy)