Jdi na obsah Jdi na menu
 


26 Dakota

 Dakota

   Na cestě z železniční zastávky Brčálník k tunelu, je možno vidět pod na okraji louky pod stromy zbytky kamenných základů a betonových schůdků bývalé skautské rekreační chaty Dakota. Stála na stavební parcele po zbourané usedlosti Stockgütlu. 

 

da.jpg

(foto od A. Šatrové)

  Dakota bývala jednoduchá přízemní dřevěná stavba se sedlovou střechou a s přístřeškem, kterou a tohle místo přenesli z Plzně. Stála na Borech v Čechově ulici a sloužila škodovácké učňovské mládeži.

 

db.jpg

(foto od A Šatrové)

  Dakota byla základna plzeňského skautského oddílu založeného v roce 1935, který vedl Jožka Knapp, umučený později v Terezíně. Od roku 1939 do roku 1940, kdy byla organizace zrušena, oddíl vedl Jan Kraus - Šiwo, který byl rovněž vězněn v Terezíně. Skauti na Dakotu jezdili od roku 1951 a naposledy tady bylo pořádáno zimní táboření v roce 1970. Z doby, kdy tu chata stála, je v lese na stromě u křížku upevněno na památku umrlčí prkno Šedého Vlka.

  Šedý Vlk byl bratr Antonín Šefčík, který v srpnu 1969 zemřel uprostřed šumavské přírody při cestě na železniční zastávku.

  Vedle objektu bylo ohniště a kolem postaveny bohatě vyřezávané a barevně zdobené totemy. Totemy podlehly zubu času. Připomínkou je již jen napodobenina jednoho z nich, který stojí u chalupy pana Malána u elektrárny (na místě bývalého Karlova mlýna), který vyráběl jeho syn.

dc.jpg

       Snimek ze skautského věstníku (foto poskytl p. Sofron)

   Informace o Dakotě a o přírodních zajímavostech tohoto údolí mi laskavě poskytl Jaromír Sofron RnDr. z Nové Huti u Plzně, který byl tehdy účastníkem skautských výprav a v rámci své profese botanika a přírodovědce Západočeského muzea a dalších významných institucí prováděl nejrůznější výzkumy v údolí, např. v místě nádrže u elektrárny. Cenné informace a fotografie mi poskytla paní Alexandra Šatrová z Klatov.

Dále moc  děkuji  za upřesnění údajů a poskytnutí fotografií panu Davidu Kourovi, skautskému archiváři Krajské rady Junáka:

 1969-zapadoceska-lesni-skola-dakota--sumava---brcalnik--navsteva-nacelnika-junaka-br.-rndr.-rudolfa-plajnera.jpg

Rok 1969 Západočeská lesní škola Dakota, Šumava - Brčálník, návštěva náčelníka Junáka br. RNDr. Rudolfa Plajnera (foto od p.D. Koury)

1969-zpc-ls-dakota-na-sumave-brcalniku--vpravo-j.-kraus-siwo---vudce-ls.jpg

Rok 1969 ZPČ LŠ Dakota na Šumavě Brčálníku, vpravo J. Kraus Šiwo - vůdce LŠ

dd.jpg

                               Totem u Dakoty ( věstník - poskytl p.Sofron)

de.jpg

                           Článek ze skautského věstníku (poskytl  p. Sofron)

df.jpg 

                                       "Pamětní" prkno Šedého vlka

dg.jpg

                                       Další obrázky od Alexandry Šatrové

dh.jpg

Další nádherné fotografie jsou od pana Louly, který se zná se synem Šedého vlka - Václavem Šefčíkem:

dj.jpg

dk.jpg

                                                Zbytky Dakoty dnes:

dm.jpg

Obrázek z roku cca 1980 od pana Nováka (jeho babička byla Frischová z Frischwinklu a pradědeček kovář Denkscherz z Hojsovky):

dl.jpg

dx.jpg