Jdi na obsah Jdi na menu
 


27 Umrlčí prkna

    U stromů poblíž kapliček a křížků jsou v tomto kraji dodnes k vidění umrlčí prkna. Jsou to prkna, na které byl, podle prastarých místních zvyklostí, uložen nebožtík do doby, než počasí (zamrzlá zem) dovolí uložit ho do hrobu. Po pohřebním obřadu měla prkna různý osud. Buď byla použita k praktickým účelům (lávka přes mokrá místa u kostelů, ploty..), nebo předána truhlářům k výzdobě. Na prkno pak napsali jméno mrtvého a datum, kdy zemřel. Mnohdy na prkně bylo napsáno jmen více, protože ve stejné době po sobě zemřelo více členů rodiny. Nejsmutnější je číst jména několika dětí, o které rodina přišla téměř současně nejspíše vinou nějaké nemoci. Prkno bylo vyřezáváno do ozdobných tvarů a osazeno stříškou. Bylo barveno a zdobeno na straně, kde ležel nebožtík, verši, obrázky svící, růží, orientálního města (Jeruzaléma), nebo i jinak, dle fantazie truhláře.

 

u.jpg

Obrázek z přepisu kroniky Michaela Ernsta - úmrlčí prkna u Zelzerhofu, v pozadí za křížem je hora Ostrý

Povídá se, že tu bydlel truhlář, který měl vyrobit pro kohosi postel. Přemýšlel, jak ušetřit. Když uviděl u kaple nová, ohoblovaná, nedávno použitá prkna, ukradl je a postel z nich vyrobil. Zákazník si postel odvezl, ale poprvé, když na ní spal, zjevili se o půlnoci kostlivci a duchové zamřelých. Postel rozebrali a každý si odnesl kusy svého prkna. Vylekaný zákazník vtrhl ke truhláři a chtěl zpátky peníze, které mu dal. Od té doby se ostatní lidé báli si od truhláře zboží kupovat a ten se stal skoro žebrákem.

Jindy prý truhlář z úmrlčího prkna vyrobil vál pro nevěstu. Nedalo se na něm nic dělat, protože pokaždé, když se hospodyně otočila, seskočilo těsto, nudle nebo celý vál na podlahu.