Jdi na obsah Jdi na menu
 


8 Franzlwofergütl

FRANZLWOFERGÜTL (nebo také KRESSGÜTL, ERLGÜTL, ZETTLHOF)

( dnes chata, dříve č.p. 27, nejstarší č.p. 9) Usedlost byla zbourána  a vlné číslo přešlo na dnešní ZOOfarmu.

 

img_5033.jpg

img_5034.jpg

   Usedlost stála někde v místě dnešních chat vpravo za železničním propustkem, když se jde od Rudolfovny na farmu. Byla kdysi majetkem rodu Frischů spolu se statkem Frischhof a Frischmühle.                              Usedlost vlastnil Georg Frisch, v roce 1700 předal majetek Josefu F. a ten pak bratru Mathesu F., ten převedl usedlost 1720 na zetě Johanna Konráda (s 10ks dobytka, a právem pást na pozemcích Frischhofu a Frischmühlu). Konrádova dcera se Anna Maria se provdala za Franze Zettla a převzala celý majetek. Po nich zde hospodaří jejich syn Wolfgang Zettl a v roce 1811 jeho potomek Wenzl Zettl. V roce 1861 majetek kupuje Ignatz Wudy. Po něm měla dvůr v držení dcera Barbara provdaná Kress. Její syn Anton Kress přebírá usedlost v r. 1919.               V meziválečném období je s touto usedlostí spojené ještě jméno Kress Josef. a na soupisu mužů povinných vojenskou službou je mimo to z této usedlosti ještě Karl Kress nar.1918. Na soupisu padlých 2. sv. války je patrně otec Josef.

untitled-17.jpg

chaty.jpg

1959 a současnost (www.kontaminace.cenia.cz,www.cuzk.cz)

   Na snímcích z roku 1959 zde není vidět žádná stavba, jen nejasná ruina a dnes na tomto místě stojí několik chat.

  Mnohde se píše o staletých sporech různých majitelů tří blízkých usedlostí o „vodní práva“ na vodu z potoka Pucherbach, především mezi Wenzlem Zettlem z Franzwofergütlu a Josefem Frischem z Frischmühlu, který se prý řešil až ve Vídni. Byl velmi vyčerpávající mimo jiné i finančně, což mohlo být i důvodem následného prodeje usedlosti jiné rodině.

  V terénu vedle místa kde bývala usedlost, je stále patrný v několikasetmetrové délce pozůstatek tři sta let starého vodního kanálu, který vedl vodu až k Frischmühlu.

 

img_1101.jpg

img_1104.jpg

zrušený vodní náhon

Před válkou tu měli dva koně, tři krávy a slepice.

(°°°°°°Příloha č.30: Úhlava, její přítoky a spory o vodu°°°°°°)

http://www.frischwinkl.estranky.cz/clanky/30-uhlava-a-jeji-pritoky/

nove-leto-2009-157.jpg

                         Památné stromy v místě bývalé usedlosti